Халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди
Андижон туманидаги Дон ва дуккакли экинлар илмий-тадқиқот институтида Республика Президентининг 2017 йил 24 июлдаги  ПҚ-3144 сонли қарорига ва институтнинг режасига асосан жорий йилнинг 21-22 май кунлари “Ўзбекистон Республикасида бошоқли ва дуккакли дон экинлари янги навларнинг истиқболлари, четдан келтирилган янги навлар интродукцияси ва замонавий ресурстежамкор етиштириш агротехнологиялари” мавзусида Халқаро илмий-амалий конференция ўтказилди.
Мазкур анжуманда Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги ва озиқ овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш маркази, Андижон вилояти хокимлиги ва қишлоқ хўжалиги бошқармаси, Россия Федерацияси вакиллари, Корея қишлоқ хўжалигини ривожлантириш мамурияти (KOPIA) ташкилоти, Тошкент давлат аграр университети филиалларини профессор ўқитувчилари, Илмий-тадқиқот институтлари ҳамда илмий-тажриба станциялари олимлари, ғалла ва соя уруғчилигига ихтисослашган фермер хўжаликлари рахбарлари иштирок этишди.
Конференция иштирокчилари Институтнинг Марказий тажриба-экспериментал даласида экилган бошоқли, дуккакли дон экинлари устида амалга оширилаётган илмий-тадқиқот ишлари билан танишишдилар. Йиғилишда бошоқли дон, мойли ва ноананавий экинлар селекцияси, уруғчилиги ва етиштириш агротехникаси, янги инновацион ва хорижий илғор тажрибалар бўйича маърузалар тингланди.

Прошла международная научно-практическая конференция
Во исполнение постоновления Президента Республики ПП-3144 от 24 июля 2017 года 21-22 мая текущего года Андижанском районе в Научно-исследовательском институте зерна и зернобобовых культур прошла международная научно-практическая конференция по теме «Перспективы новых и интродукция зарубежных сортов зерновых колосовых, зернобобовых культур, а также методы современных ресурсосберегающих технологий возделывания».
В работе конференции приняли участие руководство Министерства сельского хозяйства, Научно-производственного центра сельского хозяйства и продовольственного обеспечения, представители Хокимията и Управления сельского хозяйства Андижанской области, руководитель Корейской администрации (KOPIA)  в Узбекистане, делегация ученных Российской Федерации, профессорско преподовательский состав Ташкенского Государственного Аграрного университета, учённые научно-исследовательских институтов и их филиалов  а также руководители фермерских хозяйств.
Участники ознакомились научными работами в сфере зерновых колосовых и бобовых культур а также посетили опытно- экспреминтальный  участок института
В ходе работы конференции заслущаны научные доклады по новым инновационым технологиям, селекции зерновых колосовых, масличных, зернобобовых, нетрадиционных культур, ознакомились ведущей пердовой агротехнике их выращивания.