Dushanba – ilg‘or xorijiy taqdimotlar kuni
Bunda tizimdagi ilmiy-tadqiqot institutlaridan xorijiy ilmiy muassasalarga hamkorlik doirasida tajriba orttirishga borib kelgan ilmiy xodimlar yoki delegatsiyalar safar davomida orttirgan bilim va ko‘nikmalarini, yangiliklarni tizimdagi barcha ilmiy jamoalarga ulashadi.
Ko‘zlangan maqsad, ko‘rgan narsa ko‘rilgan joyida qolishi emas, aksincha ozgina bo‘lsada, chetda orttirilgan yangilik va bilimlar mamlakatimiz agrar sohasi ilm-faniga xizmat qilishidir, – dedi Sh. Otajonov
Direktor o‘rinbosari Bunyod Mamarahimov esa xodimlardagi ijro intizomi va ilmiy muassasalar bilan ishlash mexanizmlari haqida o‘z munosabatini bildirib, hisobotlarini o‘rganishda shaffoflikni ta’minlash maqsadida ekspertlar guruhini tashkil etish masalasini ilgari surdi.

Понедельник-День передовых зарубежных презентаций
При этом научные сотрудники или делегации, выезжающие из научно-исследовательских институтов системы в зарубежные научные учреждения для приобретения опыта в рамках сотрудничества, делятся своими знаниями и навыками, нововведениями со всеми научными сообществами системы.
Заявленная цель состоит не в том, чтобы то, что мы видим, оставалось на месте, а в том, чтобы инновации и знания, полученные за рубежом, служили аграрной науке нашей страны,-сказал Ш. Отажонов
Заместитель директора Бунёд Мамарахимов, в свою очередь, высказал мнение о дисциплине работы с персоналом и механизмах работы с научными учреждениями и выдвинул вопрос о создании экспертной группы с целью обеспечения прозрачности при изучении их отчетов.