Ўзбекистонда виночилик учун етиштириладиган узум навлари комбайнларда экилиши йўлга қўйилади
Жорий йилнинг 13 август куни Қишлоқ хўжалиги вазирлигида Германиянинг Рейнланд–Пфальц Федерал ери ишбилармон доира вакиллари иштирокида виночилик, узумчилик соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлашга қаратилган учрашув ташкил этилди.
photo_2019-08-13_12-59-40.jpg
Учрашувда Қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари, Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш маркази бош директори Баҳодир Халиков бугунги кунда Ўзбекистонда Германияда етиштирилаётган узумларнинг навларини жорий этиш, немис технологияси асосида уни етиштиришга тайёр эканлигини билдирди.
photo_2019-08-14_16-32-03.jpg
Қайд этилганидек, республикамиз ҳудудларида қишлоқ хўжалик экинлари давлат реестрида 45 та узум навлари мавжуд бўлиб, қишлоқ хўжалик корхоналари тасарруфида жами 75 минг гектар узум бўладиган бўлса, шунинг 87 фоизини хўраки ва кишмишбоп узумлар майдони ташкил қилиши, саноатбоп узумлар майдони 11-12 минг гектарни, ёки токзорлар умумий майдонининг 13 фоизини, шундан қимматбаҳо узум навлари 4-5 фоизни ташкил этади. 2019-2021 йилларда жами 23400 гектар майдонда янги токзорлар барпо қилиниши режалаштирилган. Шундан 2019 йилда 8290 гектар, 2020 йилда 8840 гектар ҳамда 2021 йилда 6270 гектар майдонда янги токзорлар барпо қилишнинг манзилли дастури ишлаб чиқилган. Бугунги кунда маҳаллий навлардан ташқари Франция, Италия, Германия, Грузия ва бошқа давлатлардан интродукция қилинган Каберне Совиньон, Моратель, Хиндогни, Ркацители, Рислинг, Мускат Розовый, Мускат Венгерский, Алеатико каби юқори сифатли вино, вино материаллар ва шампан винолари тайёрлаш имконини берувчи узум навлари экилмоқда.
photo_2019-08-14_16-29-17.jpg
Ўз навбатида, Германиянинг Рейнланд–Пфальц Федерал ери ишбилармон доира вакиллари бугунги кунда вино учун етиштирилаётган узумнинг 80%и юқори технологиялар асосида махсус комбайнларда экилаётгани, тажрибали мутахассислар немис технологиясини Ўзбекистонда жорий этишга тайёр эканликларини билдиришди.
photo_2019-08-13_12-59-42.jpg
photo_2019-08-13_12-59-33.jpg
Мулоқот давомида Ўзбекистонда Германия узум навларини етиштириш, соҳага янги технологияларни жорий этиш, жумладан, узум навларини комбайнларда экиш ва ҳосилини йиғиб олиш, шунингдек, токзорлардан юқори ҳосил етиштиришда замонавий суғориш технологиялар, яъни томчилатиб суғориш тизимини кенг қўллаш мақсадида ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлашга келишиб олинди.

В Узбекистане будет налажена посадка сортов винограда, выращиваемых для виноделия, на комбайнах
13 августа нынешнего года в Министерстве сельского хозяйства с участием представителей деловых кругов Федеральных земель Рейнланд-Пфальц (Германия) была организована встреча, направленная на укрепление сотрудничества в области виноделия и виноградарства.
photo_2019-08-13_12-59-40.jpg
Во время встречи заместитель министра сельского хозяйства, генеральный директор Научно-производственного центра сельского хозяйства и продовольственного обеспечения Баходир Халиков выразил готовность к внедрению в Узбекистане выращиваемых в Германии сортов винограда, выращиванию их на основе немецких технологий.
photo_2019-08-14_16-32-03.jpg
Как было отмечено, в регионах республики в государственном реестре сельскохозяйственных культур есть 45 сортов винограда, если сельскохозяйственные предприятия владеют 75 тысячи гектарами виноградника, то 85 процентов из них составляет площадь, где растет виноград столовых и кишмишных сортов, виноград промышленных сортов выращивается на 11-12 тысячи гектарах земли или виноградники составляют 13 процентов общей площади, из них ценные сорта винограда составляют 4-5 процентов.
photo_2019-08-14_16-29-17.jpg
В 2019 — 2021 годах новые виноградники планируется создать на 23 400 гектарах площади. Разработана адресная программа по созданию новых виноградников на 8 290 гектарах площади в 2019 году, 8 840 — в 2020 году и 6 270 — в 2021 году. На сегодня кроме местных сортов сажаются позволяющие изготовить высококачественное вино, винные материалы и шампанское вино такие сорта винограда, как Каберне Совиньон, Моратель, Хиндогни, Ркацители, Рислинг, Мускат Розовый, Мускат Венгерский, Алеатико, интродукцированные из Франции, Италии, Германии, Грузии и других стран.
photo_2019-08-13_12-59-42.jpg
photo_2019-08-13_12-59-33.jpg
В свою очередь, представители деловых кругов Федеральных земель Рейнланд-Пфальц Германии отметили, что 80 процентов выращиваемого сегодня для вина винограда сажается на основе высоких технологий с помощью специального комбайна, опытные специалисты выразили готовность к внедрению немецкой технологии в Узбекистане.
photo_2019-08-13_12-59-38.jpg
Во время общения стороны договорились укрепить сотрудничество с целью выращивания в Узбекистане немецких сортов винограда, внедрения в сферу новых технологий, в частности, посадки сортов винограда и его сбора на комбайне, а также широкого внедрения современных технологий орошения, то есть системы капельного орошения для получения высокой урожайности.