Oʻzbekiston-Rossiya: ilmiy hamkorlikni kengaytirish
2019-yil 15-yanvar kuni OʻzR FAda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 12-apreldagi “Oʻzbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi oʻrtasidagi ikki tomonlama strategik hamkorlik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-2885-sonli qarori ijrosini taʼminlash hamda 2018-yilda Rossiya Fanlar akademiyasi prezidenti A.M.Sergeyevning Oʻzbekistonga tashrifi davomida ikki davlat Fanlar akademiyalari oʻrtasida ilmiy hamkorli aloqalarini yanada mustahkamlash va kengaytirish boʻyicha tuzilgan Kelishuvga asosan qishloq xoʻjaligi masalalariga bagʻishlangan seminar oʻtkazildi.
Seminarda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlari, yetakchi mutaxassis olimlar, agrar va qishloq xoʻjaligi sohasi va Fermerlar uyushmasi vakillari, Toshkent agrar universiteti professor-oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etdi. Shuningdek, Doljenko Viktor Ivanovich (Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi, oʻsimliklarni himoya qilish va ekotoksikologiya boʻyicha mutaxassis, pestitsidlarni biologik tartibga solish markazi rahbari), Zavalin Aleksey Anatolyevich (Rossiya Fanlar akademiyasi qishloq xoʻjaligi boʻyicha akademik-kotib oʻrinbosari, qishloq xoʻjaligi, melioratsiya, suv va oʻrmon xoʻjaligi boshqarmasi boshligʻi), Lebedeva Marina Pavlovna (qishloq xoʻjaligi fanlari doktori, professor, minerologiya va tuproq mikro-morfologiyasi laboratoriyasi ilmiy xodimi) ham qatnashishdi.
Seminar ishida oʻsimliklarni himoya qilish, qurgʻoqchilik, dehqonchilik, shoʻrlangan yerlarda ekinlarni yetishtirish samaradorligini oshirish, qishloq xoʻjaligi zararkunandalariga qarshi kurashish, shuningdek, tuproqning tabiiy unumdorligini tiklash va yaxshilash masalalariga bagʻishlangan maʼruzalar tinglandi.
Ushbu seminar oʻzaro tajriba va fikr almashish imkonini beradi hamda ikki davlat qishloq xoʻjaligi sohasida yanada samarali hamkorlik uchun zamin yaratadi.

Убекистан-Россия: расширение научного сотрудничества
15 янрваря 2019 года в Академии наук Республики Узбекистан во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 12 апреля 2017 года № ПП-2885 «О мерах по дальнейшему расширению двустороннего стратегического сотрудничества и союзнических отношений между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией» и договоренностей достигнутых в ходе визита Президента Российской академии наук А.М.Сергеева в Узбекистан был проведен семинар по вопросам сельского хозяйства в соответствии с Соглашением о дальнейшем укреплении и расширении научного сотрудничества между Академиями наук двух стран.
В семинаре приняли участие сотрудники профильных научно-исследовательских учреждений, специалисты Министерства сельского хозяйства РУз, Министерства инновационного развития, профессорско-преподавательский состав и студенты Ташкентского аграрного университета, представители фермерских ассоциаций и другие специалисты-аграрии. А также, приняли участие академик РАН Завалин Алексей Анатольевич (заместитель академика-секретаря Отделения сельскохозяйственных наук РАН, заведующий сектором земледелия, мелиорации, водного и лесного хозяйства отдела сельскохозяйственных наук РАН, зав. лабораторией ВНИИ агрохимии им. Д.Н. Прянишникова по совместительству), академик РАН Долженко Виктор Иванович (Заместитель директора Всероссийского НИИ защиты растений, руководитель центра биологической регламентации пестицидов), профессор Лебедева Марина Павловна (Заведующая лаборатории минералогии и микроморфологии Почвенный институт им. В.В. Докучаева).
В ходе семинара со стороны российских и узбекских ученых были прочитаны доклады по таким актуальным вопросам сельского хозяйства как защита растений, аридное земледелие, повышение урожайности растений при возделывании на засоленных почвах, восстановление и повышение естественного плодородия почвы.
Данное мероприятие позволит обменяться мнениями и опытом, создаст основу для дальнейшего плодотворного сотрудничества в области сельского хозяйства между нашими странами.