Озиқ-овқат саноати: инновацион ечимлар ва инвестициялар
Пойтахтимизда маҳаллий ва хорижий сармоядорлар иштирокида инвестициявий таклифлар бўйича ягона майдончанинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Тадбир мамлакатимиз озиқ-овқат саноати, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларини қайта ишлаш масалаларига бағишланди.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси ва бошқа ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда соҳа мутахассислари, маҳаллий ва хорижлик инвесторлар иштирок этди.
Унда сўзга чиққанлар қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноатини ривожлантиришда йирик инвестициялар ва янги техник ҳамда инновацион ечимларни амалиётга татбиқ этиш бугуннинг долзарб масаласига айланиб бораётганини таъкидлади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги бошқарма бошлиғи Абдумалик Намозовнинг маълумот беришича, қишлоқ хўжалиги соҳаси мамлакат иқтисодиётининг асосий тармоқларидан бири бўлиб, унда фойдаланилаётган ерлар ҳудудимизнинг 45 фоизини ташкил этади. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан ҳукумат кафиллиги, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва беғараз кўмак йўналишлари бўйича инвестициялар амалга оширилади. Қишлоқ хўжалиги соҳасида тўғридан-тўғри сармояга эга бўлган хорижий инвесторларни қўллаб-қувватлаш бўйича юртимизда қатор имтиёзлар тақдим этилган. Яратилган шароитлар туфайли бугунги кунда тўғридан-тўғри хорижий капитал киритилган 170 корхона фаолият юритмоқда. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги халқаро молия институтлари, хорижий ҳукуматларнинг молия ташкилотлари томонидан ажратилган грант маблағлари иштирокида 37 миллион АҚШ долларилик 16 лойиҳа амалга оширилмоқда.
– Тадбирда тизимда амалга оширилаётган ишлар ва хорижий инвесторларни жалб қилишда яратилган имкониятлар ҳақида батафсил маълумот берилди, – дейди Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ходими Отажон Пирманов. – Озиқ-овқат саноатига инвестиция киритишга қизиқаётган хорижий сармоядорлар учун солиқ ва божхона имтиёзлари муҳим ҳисобланади. Шу жиҳатдан бу учрашув ташкилотлар ва инвесторлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш, уларнинг режаларини рўёбга чиқариш ва муаммоларига ечим излашда ягона майдон бўлиб хизмат қилади.
– Бугун юртингизда амалга оширилаётган ислоҳотлар бизнинг қизиқишимизни орттирмоқда, – дейди «Nasen» (Хитой) компаниясининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Ян Чэньси. – Компаниямиз озиқ-овқат саноати учун музлатгич ва кондиционерлар ишлаб чиқаради ва ўрнатади. Тошкентда сервис марказимиз бор. Бугунги кунда “Ўзбекозиқовқатзахира” уюшмаси билан ҳамкорлик қилмоқдамиз. Бунда биз Ўзбекистонда етиштирилаётган озиқ-овқат маҳсулотларини сақлаш ва экспорт қилиш бўйича ишларни амалга оширишни режалаштирганмиз.
Учрашувда мавзуга доир масалалар, муаммо ва уларнинг ечимлари бўйича атрофлича фикр-мулоҳазалар билдирилди.

Пищевая промышленность: инновационные решения и инвестиции
В Ташкенте состоялось очередное совещание на единой площадке по инвестиционным предложениям. Мероприятие было посвящено вопросам пищевой промышленности, переработки сельскохозяйственной и продовольственной продукции.
В мероприятии, организованном Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям, Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, холдинговой компанией "Узбекозиковкатхолдинг" и другими организациями, приняли участие специалисты отрасли, отечественные и зарубежные инвесторы.
Выступившие отметили, что привлечение инвестиций и внедрение инновационных технических решений в сельское хозяйство и пищевую промышленность приобретают все более актуальное значение.
По словам начальника управления Министерства сельского хозяйства Абдумалика Намозова, сельское хозяйство является одной из ключевых отраслей экономики нашей страны, на его долю приходится 45 процентов сельскохозяйственных угодий региона. Министерство сельского хозяйство инвестирует в отрасль под гарантии правительства, по линии прямых иностранных инвестиций и на основе безвозмездной помощи. В нашей стране введен ряд льгот для поддержки зарубежных инвесторов, вкладывающих средства напрямую. Благодаря созданным условиям в настоящее время действуют 170 предприятий с прямыми иностранными инвестициями. Реализуются 16 проектов с участием средств международных финансовых институтов и иностранных финансовых организаций на сумму 37 миллионов долларов США.
– На мероприятии была представлена подробная информация о проводимой в сфере работе и созданных возможностях для привлечения иностранных инвестиций, - говорит работник Государственного комитета по инвестициям Отажон Пирманов. – Налоговые и таможенные льготы стали важным подспорьем для инвесторов, проявляющих интерес к пищевой промышленности. Поэтому подобные встречи являются благоприятной площадкой для поддержки инвесторов, содействия в реализации их планов.
– Осуществляемые в вашей стране реформы повышают интерес к партнерству, - говорит руководитель представительства китайской компании «Nasen» в нашей стране Ян Чэньси. – Наша компания занимается производством и монтажом морозильников и кондиционеров для пищевой промышленности. Действует наш сервисный центр в Ташкенте. В настоящее время сотрудничаем с ассоциацией “Узбекозиковкатзахира”. Планируем реализовать проекты по хранению и экспорту выращиваемой в Узбекистане плодоовощной продукции.