Ўзбекистон шоличилигидаги тадқиқотлар Вьетнам экспертлари томонидан ўрганилди
Қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари, Қишлоқ ҳўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий ишлаб чиқариш маркази Бош директори Б.Халиков Хоразм вилоятида Вьетнам қишлоқ хўжалиги  ва қишлоқларни ривожлантириш вазирлиги катта эксперти Tran Quang Chieu билан учрашди.
Учрашувда Шоличилик илмий-тадқиқот институтининг Хоразм филиалидаги шоли экини ҳолати ва Жанубий Кореянинг KOPIA маркази билан ҳамкорликда бажарилаётган ишлар, жумладан, шоли кўчатини механизация ёрдамида экиш усули бўйича олиб борилган дала тажрибалари  ҳақида маълумот берилди.
Б.Халиков эксперт Tran Quang Chieuга ташриф учун миннатдорлик билдирар экан, Ўзбекистонда олиб борилаётган илмий-тадқиқот ишларига хориж тажрибаси кенг қўлланилаётганини билдирди. Бундан ташқари Ўзбекистонда Вьетнам шоличилик тажрибасини қўллаш, унинг шоли навлари, уруғчилиги ва етиштириш агротехнологиялари тўғрисида фикрлар алмашилди.
Шоличилик илмий-тадқиқот институтининг Хоразм филиали бугунги  кунда Жанубий Кореянинг “National institute of Crop science” илмий-тадқиқот институти, Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш халқаро агентлигининг Ўзбекистондаги “KOPIA” маркази  ҳамда “TYM” (Tong Yang Moolsang) компанияси билан ҳамкорликда бир неча лойиҳаларни амалга оширмоқда.
Учрашув якунида келгусида Ўзбекистонда шўрланган ерларга мос бўлган шоли селекцияси, шу тупроқларда шолини етиштириш агротехникаси, бирламчи уруғчилик тизимини ривожлантиришга қаратилган Шоличилик илмий-тадқиқот институти ҳамда Вьетнамнинг “Меконг” шоличилик илмий-тадқиқот институти ўртасида ҳамкорликка оид шартнома имзоланишига келишиб олинди.

Исследования Узбекистана по рисоводству изучены экспертами Вьетнама
Заместитель министра сельского хозяйства, Генеральный директор научно-производственного центра сельского хозяйства и продовольственного обеспечения Б. Халиков в Хорезмской области встретился со старшим экспертом Министерства сельского хозяйства и развития сел Вьетнама Tran Quang Chieu.
На встрече гостя проинформировали о состоянии риса в Хорезмском филиале Научно-исследовательского института рисоводства и работе, проводимой совместно с центром KOPIA Республики Корея, в частности, полевых опытах, проводимых по методу посадке рассады риса с помощью механизации.
Б. Халиков, благодаря Tran Quang Chieu за этот визит, отметил, что в проводимой в Узбекистане научно-исследовательских работе широко применяется зарубежный опыт. Кроме этого, стороны обсудили вопросы применения в Узбекистане опыта рисоводства Вьетнама, его сорта, семеноводство и агротехнологии выращивания.
Хорезмский филиал Научно-исследовательского института рисоводства сегодня осуществляет ряд проектов в сотрудничестве с Научно-исследовательским институтом “National institute of Crop science”, центром “KOPIA” Международного агентства развития сельского хозяйства и компанией “TYM” (Tong Yang Moolsang)  Республики Корея.
В завершении встречи стороны договорились в дальнейшем между Научно-исследовательским институтом рисоводства и Научно-исследовательским институтом рисоводства “Меконг” Вьетнама подписать договор, направленный на развитие селекции риса, подходящего для засоленных земель Узбекистана, агротехники по выращиванию риса на такой земле, системы первичного семеноводства.