Қишлоқ хўжалиги вазирлиги: 2021 йилда мева ишлаб чиқариш 10%га ошиб, 55 та туманда замонавий интенсив боғлар барпо этилади
• 16.08.2019
IMG_4318.JPG
Жорий йилнинг 15 август куни Қишлоқ хўжалиги вазирлигида “Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги ва қайта ишлаш саноатининг ҳамкорлик ҳолати ва истиқболлари таҳлили, ўзаро муносабатларнинг норматив-ҳуқуқий базасини ишлаб чиқиш” мавзусига бағишланган анжуман ўтказилди.
photo_2019-08-14_16-32-31.jpg
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, “Адолат” СДП фракцияси ва ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Ислом тараққиёт банки, БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) вакиллари ва депутатлар иштирок этди.
IMG_4292.JPG
Қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари – Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш маркази бош директори Баҳодир Халиков, Ўзбекистон “Адолат“ СДП сиёсий кенгаши раиси ўринбосари Абдукамол Раҳмонов, Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитаси раҳбари ўринбосари Азамат Пардаев ва бошқалар саноат корхоналари ва хом-ашё етиштирувчилар ҳуқуқлари, мажбуриятлари ҳамда жавобгарлиги каби нормаларни белгилашда ҳозирги жаҳон амалиётини ўрганиш муҳим аҳамиятга эга эканини алоҳида таъкидлади.
IMG_4390.JPG
Муҳтарам Президентимиз ташаббуслари билан 2019 йил 29 июлда қабул қилинган “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат саноатини янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарор мева-сабзавот маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кўпайтириш, уларни сақлаш, қайта ишлаш инфратузилмасини ва логистика марказларини ривожлантиришдаги мавжуд муаммоларни ижобий ҳал қилишга хизмат қилади.
IMG_4403.JPG
Маълум қилинганидек, келгуси 3 йилда ерлардан самарали фойдаланиш, интенсив боғ ва токзорлар барпо этиш, соҳага ресурс тежамкор замонавий технологияларни жорий этиш ҳамда паст рентабелли пахта ва ғалла майдонлари ўрнига озиқ-овқат экинларини жойлаштириш эвазига 2021 йилга бориб 17,7 млн тонна мева сабзавотлар ишлаб чиқарилади ёки 110 фоизга ўсишга эришилади. 2019-2020 йилларда ғалла ва пахтадан паст рентабелли майдонларни қисқартириш ҳисобига сабзавот майдонлари 32 минг гектарга, полиз майдонлари 4,6 минг гектарга, картошка 10,7 минг гектарга ошади. Ушбу майдонларда инновацион ресурс тежамкор технологияларни жорий этиш ҳисобига 2021 йилда биргина сабзавот ишлаб чиқариш ҳажмини 2018 йилга нисбатан 110 фоизга ёки 10,7 млн тоннага ошириш режалаштирилган.
Бугунги кунда республикада жами 269 минг гектар боғлар мавжуд бўлиб, шундан атиги 16 фоизи ёки 44 минг гектари интенсив боғлардир. Мазкур қарор билан 2019-2021 йилларда мева-сабзавотчиликка ихтисослашган 55 та туманда самарасиз боғлар ўрнига 36 минг гектарда замонавий интенсив боғлар барпо этилади. Бунинг учун 3 трлн. 674 млрд сўм маблағ йўналтирилади.
IMG_4378.JPG
Тадбирда иштирокчилар томонидан қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш соҳаси билан уларни қайта ишлаш саноати узвийлигини таъминлаш мақсадида “Қишлоқ хўжалигини бошқариш тўғрисида”, “Қишлоқ хўжалигини саноатлаштириш тўғрисида” ва “Агрокооперация тўғрисида”ги қонун лойиҳаларини тайёрлаш юзасидан таклиф ва тавсиялар билдирилди.

Министерство сельского хозяйства: В 2021 году в 55 районах появятся современные интенсивные сады и выращивание фруктов вырастет на 10 процентов
• 16.08.2019
IMG_4318.JPG
15 августа нынешнего года в Министерстве сельского хозяйства состоялась конференция на тему «Анализ состояния сотрудничества и перспектив промышленности сельского хозяйства и переработки, разработка нормативно-правовой базы взаимоотношений в Узбекистане».
photo_2019-08-14_16-32-03.jpg
На мероприятии, организованном Комитетом по вопросам промышленности, строительства и торговли Законодательной палаты Олий Мажлиса, Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, фракцией СДП «Адолат», участвовали представители Всемирного банка, Азиатского банка развития, Исламского банка развития, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) и депутаты.
IMG_4390.JPG
Заместитель министра сельского хозяйства — генеральный директор Научно-производственного центра сельского хозяйства и продовольственного обеспечения Баходир Халиков, заместитель председателя политического совета СДП «Адолат» Абдукамол Рахмонов, руководитель Комитета по вопросам промышленности, строительства и торговли Законодательной палаты Олий Мажлиса Азамат Пардаев и другие отметили, что в определении таких норм, как права, обязанности и ответственность промышленных и выращивающий сырье предприятий важно изучить сегодняшнюю мировую практику.
IMG_4373.JPG
Принятое Президентом страны 29 июля 2019 года постановление «О дополнительных мерах по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции и дальнейшему развитию пищевой промышленности» послужит положительному решению существующих проблем в направлениях увеличения производства плодоовощных продуктов, развития инфраструктуры их хранения и переработки, центров логистики.
IMG_4403.JPG
Как было сообщено, в последующие три года благодаря эффективному использованию земли, созданию интенсивных садов и виноградников, внедрению в сферу ресурсосберегающих современных технологий и выращиванию продовольственной культуры вместо низкорентабельных хлопковых и зерновых площадей к 2021 году будет производиться 17,7 млн тонны фруктов и овощей или в этом направлении будет рост на 110 процентов. В 2019-2020 годах за счет сокращения низкорентабельных площадей хлопка и зерна площади, где будут выращивать овощи вырастут на 32 тысячи гектаров, бахчевые культуры — на 4,6 тысяча гектаров, картошка — на 10,7 тысяча гектаров. На этих площадях за счет внедрения инновационных ресурсосберегающих технологий в 2021 году только объем выращивания овощей планируется вырастить по отношению к 2018 году на 110 процентов или повысить на 10,7 млн тонны.
Сегодня в республике на 269 тысячах гектарах растут сады, из них только 16 процентов или 44 тысячи гектаров интенсивные. Согласно постановлению в 2019 — 2021 годах в 55 районах, специализированных на выращивание плодоовощных продуктов, вместо неэффективных садов на 36 тысячи гектарах будут созданы современные интенсивные сады. Для этого будут направлены средства на сумму 3 трлн 574 млрд сумов.
IMG_4378.JPG
На мероприятии участниками были высказаны предложения и рекомендации по поводу подготовки проектов законов «Об управлении сельского хозяйства», «Об индустриализации сельского хозяйства» и «Об агрокооперации» с целью органического обеспечения сферы выращивания сельскохозяйственных продукций промышленностью их переработки.