Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда ICBA халқаро маркази ўртасида меморандум имзоланди
Жорий йилнинг 8-9 август куни Тошкентда “Орол денгизи сув ҳавзаси туманида қишлоқ хўжалиги ва экологик муаммолардан инвестициялар ва инновацияларни жалб қилиш имкониятларига ўтиш” мавзусидаги кўптомонлама форум бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев, Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов, Ўзбекистон Экологик ҳаракати Марказий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси Борий Алихонов, Оролни қутқариш халқаро жамғармаси мутахассислари ва бир қатор ҳамкор халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этган тадбирда асосий эътибор Орол сув ҳавзаси ҳудудидаги атроф-муҳитнинг замонавий ҳолатини ҳамда илм-фан ва агроинновацион ёндашувлар ва технологиялар ушбу минтақадаги барқарор ривожланиш борасида амалга оширилиши керак бўлган ишларга қаратилди.
6.JPG
Форум доирасида Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев ҳамда Шўрланиш шароитида биодеҳқончилик халқаро маркази (ICBA) бош директори, профессор Исмахане Элуафи Англашув меморандумини имзоладилар. Ҳужжатга кўра, ўзаро манфаатли бўлган соҳаларда ҳамкорлик кўзда тутилади. Хусусан, меморандум инновацион технологиялар ва ёндашувларни ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги экинларини диверсификация қилиш, ўсимликларни етиштиришнинг комплекс тизимларини таъминлаш, чорвачилик ва ўрмон хўжалиги, сув сектори ўртасидаги муносабатларни таъминлаш, «фермерга фермер» дастури доирасида селекция, уруғчилик, уруғ ишлаб чиқариш ва уруғларни тарқатишнинг замонавий усулларини ишлаб чиқишни кўзда тутади.
5.JPG
Форумда иштирокчилар мазкур ҳудудда истиқомат қилаётган 1,8 миллион нафардан ортиқ инсоннинг озиқ-овқат хавфсизлиги ва овқатланиш сифатини мустаҳкамлашда ёрдам берилиши мумкин бўлган таклифлар ва лойиҳаларни кўриб чиқди. Орол денгизи қуриши ва унинг оқибатлари сайёрамизадги энг фожиали экологик фалокатли зоналаридан ҳисобланади. Мазкур ҳудудда ер ва сув шўрланиши инсонлар саломатлиги, ҳайвонот ва наботот олами, қишлоқ хўжалиги ва биохилма-хиллигига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Бу ерда тез-тез такрорланиб турган туз ва қум бўронлари кўплаб ноёб ҳайвонлар, қушлар, балиқлар ва ўсимликларнинг йўқолиб кетишига сабаб бўлади. Бу эса агроэкотизим ҳолати, сув таъминоти ва аҳоли яшашини қийинлаштиради.
Президентимиз ташаббуси билан Оролбўйи муаммосини ҳал этиш ва маҳаллий аҳоли яшаш даражасини яхшилаш бўйича сезиларли ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, муаммони илмий ва инновацион ечимлар орқали ҳал этиш мақсадида минтақавий ва халқаро ёрдамни сафарбар этишни ўз ичига олади.Тадбир иштирокчилари бу ерда истиқомат қиладиган аҳолининг озиқ-овқат хавфсизлиги, даромади ва сув таъминотини яхшилаш борасида инновацион ёндашувлар, илмий-техникавий йўналишлар бўйича тажриба алмашади. Жумладан, ҳудуддаги сув ресурсларини бошқариш бўйича аниқ тавсияларни ишлаб чиқишди.
Форумнинг иккинчи куни қурғоқчиликни бошқаришда интеграциялашган ёндашувлар, Орол денгизи атрофида қум ва туз бўронларини бартараф этиш ва камайтириш, шўрланиш ва иқлим ўзгариши шароитида қишлоқ хўжалигининг муқобил услубларини жорий этишга каратилган лойиҳалар кўриб чиқилди. Бундан ташқари ем-ҳашак экинлари ва чорвачиликбўйича минтақавий лойиҳалар ишлаб чиқилди.

Подписан меморандум между Министерством сельского хозяйства Узбекистана и Международным центром ICBA
• 09.08.2019
7.JPG
8-9 августа нынешнего года в Ташкенте прошел многосторонний форум на тему «Переход от сельскохозяйственных и экологических проблем к возможностям по привлечению инвестиций и инноваций в район бассейна Аральского моря».
6.JPG
В мероприятии, где участвовали министр сельского хозяйства Узбекистана Жамшид Ходжаев, министр инновационного развития Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов, председатель исполнительного комитета Центрального совета Экологического движения Узбекистана Борий Алиханов, специалисты Международного фонда спасения Арала и представители ряда международных организаций, основное внимание уделялось работе в области улучшения современного состояния среды на территории Приаралья, достижения стабильного развития науки и инновационного подхода в этом регионе.
5.JPG
В рамках форума министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев и генеральный директор Международного центра биоземледелия в условиях засоленной почвы (ICBA) профессор Исмахане Элуафи подписали меморандум о взаимопонимании. Согласно данному документу, предусмотрено сотрудничество во взаимовыгодных сферах. В частности, меморандум предусматривает развитие инновационных технологий и подходов, диверсификацию сельскохозяйственных культур, обеспечение комплексных систем выращивания растений, обеспечение отношений между скотоводством и лесным хозяйством, водным сектором, разработку в рамках программы «фермер фермеру» селекции, семеноводства, производства семян и современных методов раздачи семян.
На форуме участники рассмотрели предложения и проекты, с помощью которых можно укрепить качество питания и продовольственную безопасность живущих на этой территории более 1,8 миллионов людей. Высыхание Аральского моря и его последствия считаются одной из самых серьезных экологических катастроф на планете. Засуха и засоление почвы оказывают негативное воздействие на здоровье людей, состояния экосистемы, сельское хозяйство и биоразнообразие.
Часто повторяющиеся здесь соленые и пыльные бури становятся причиной исчезновения многий уникальных животных, птиц, рыб и растений. А это усложняет состояние агроэкосистемы, водоснабжение и жизнь населения.
По инициативе нашего Президента реализуется заметная работа в области решения проблемы Приаралья и улучшения уровня жизни местного населения. В частности, с целью решения проблемы через научный и инновационный подход была организована региональная и международная помощь.
Участники мероприятия высказали предложения в области улучшения продовольственной безопасности, водного обеспечения местного населения, обменялись мнениями в направлении научно-технических и инновационных подходов к ним. В частности, были разработаны четкие рекомендации по управлению водных ресурсов в регионе.
Во второй день форума были разработаны проекты по адаптивным подходам к кормовым культурам и домашнему животноводству в регионе Аральского моря, а также внедрению разнообразных альтернативных культур, которые обладают высокой питательной ценностью и более устойчивы к климату из-за их засухоустойчивости.