Жамшид Ходжаев: 9 та устувор йўналишлар бўйича 30 дан ортиқ норматив ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқилади
• 06.08.2019
Жорий йилнинг 6 август куни Ўзбекистон Республикаси Қонунчилик палатасида Мамлакатда мева-сабзавот етиштириш бўйича кластер тизимига ўтишнинг самарадорлиги ва истиқболдаги вазифалар юзасидан амалга оширилаётган ишлар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев маъруза қилди.
2.JPG
Кейинги йилларда мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги соҳасида кластер тизимига ўтиш, улар фаолиятини ривожлантиришга жиддий эътибор қаратиб келинмоқда. Ҳозирда бу борада амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида республика бўйича мева-сабзавотчиликка ихтисослашган жами 47 та кластер ташкил этилиб, уларга 13,5 минг гектар ер майдони ажратиб берилган. Кластерлар ихтиёрида 15,9 минг тонна сиғимидаги музлаткич омборхоналар, 7810 тонна саралаш, 800 тонна калибрлаш, 4 та замонавий лаборатория, 119,8 минг тонна мева-сабзавот маҳсулотларини қайта ишлаш, 23201 тонна мева-сабзавотни саралаб-қадоқлаш цехлари мавжуд бўлиб, 1046 доимий, 1085 та мавсумий иш ўринлари ташкил этилган. Кластерлар томонидан жорий йилда 127 млн. 262 минг АҚШ доллар миқдоридаги маҳсулотларни экспорт қилиш белгиланган бўлиб, шундан 1 августга қадар 7 млн. 293 минг АҚШ долларлик экспорт ишлари амалга оширилган.
Вазир Жамшид Ходжаев қайд этганидек, ҳозирги кунда вазирлик томонидан “Органик қишлоқ хўжалиги тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни лойиҳаси ишлаб чиқилиб, бу соҳада амалдаги процессуал механизмларни ислоҳ қилиш имкониятлари таҳлил қилинмоқда. Вазирлик томонидан Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2019-2030 йилларга мўлжалланган стратегияси ишлаб чиқилиб, вазирлик ва идоралар билан келишилмоқда. Стратегия ижросини таъминлаш юзасидан ишлаб чиқилган “Йўл харитаси” лойиҳасида белгилаб олинган 9 та устивор йўналишлар бўйича 30 дан ортиқ норматив ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқилиши назарда тутилган. Жумладан, минимал экологик стандарт ва талабларни жорий этиш бўйича Қишлоқ хўжалиги ва экологик амалиётини тўғри юритиш тизимини (GAEP) ишлаб чиқиш, қишлоқ хўжалиги учун мўлжалланган ер майдонларини ажратиш механизмини соддалаштириш, ерга бўлган ижара ҳуқуқини ҳимоялаш ва уни гаров сифатида фойдаланиш тартибини такомиллаштириш, иккиламчи ижара механизмини жорий этиш, давлат хариди учун маҳсулот етиштиришни молиялаштириш тартибини такомиллаштириш ва нарх белгилаш тизимида бозор механизмларини жорий этиш, озиқ-оқвқат маҳсулотлари бозорида давлат интервенцияларини қўллаш ва бошқа долзарб масалалар юзасидан ҳуқуқий базани яратиш белгиланган.
Ахборотда таъкидланганидек, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги «Ўзстандарт» агентлиги билан ҳамкорликда агрологистика комплекслари ва марказларида халқаро савдо операторлари томонидан халқаро стандартлар талабларига жавоб берувчи қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларини сотишда комплекс хизмат кўрсатиш мақсадида «Global GAP», «Organic», «Halal», «HACCP», «ISO 22000» халқаро стандартлар талабларини кооперация иштирокчилари, деҳқон ва фермер хўжаликлари ҳамда агрокластерларда жорий қилиш бўйича муайян амалий ишларни олиб борди. Бундан ташқари, кластерлар томонидан замонавий агротехнологияларни жорий этишга ҳам алоҳида эътибор қаратилиб, Андижон, Наманган, Навоий, Самарқанд Сурхондарё вилоятларидаги бир қатор фермер хўжаликларида томчилатиб суғориш орқали мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш йўлга қўйилиши натижасида ўсимликнинг ўсиши учун етарли миқдордаги сув бир меъёрда етказилишига, меҳнат сарфи уч мартагача, минерал ўғитлар 40 фоизгача тежалишига, ҳосилдорлик 70 центнергача ошишига эришилмоқда.
«Ҳукумат соати»да депутатларнинг ихтисослашган кластерларда мева-сабзавотларни халқаро стандартлар талабларида етиштириш, уларга кафолатли талабгор буюртмачилар рўйхатини шакллантириш, даладан тўғридан-тўғри истеъмолчига етказиб бериш, қайта ишлаш, қадоқлаш ва экспорт масалалари ҳамда транспорт-логистика тизимини йўлга қўйиш билан боғлиқ бир қатор саволларига аниқ жавоб қайтарилди.
Тадбир якунида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси қўмиталарига соҳага оид амалдаги қонун ҳужжатларини ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш тавсия этилди. Шу билан бирга, мазкур йўналишдаги ишлар юзасидан самарали парламент назоратини таъминлашга келишиб олинди.

Жамшид Ходжаев: будут разработаны более 30 нормативно-правовых документов по 9 устойчивым направлениям
• 06.08.2019
2.JPG
6 августа нынешнего года в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан министр сельского хозяйства Жамшид Ходжаев выступил с докладом о реализуемой работе по поводу эффективности перехода на кластерную систему выращивания в стране плодоовощных продуктов и перспективных задач в данном направлении.
В последние годы серьезное внимание уделяется переходу на кластерную систему в сфере сельского хозяйства нашей страны, развитию их деятельности. На сегодня в результате реализуемых в этой области реформ по республике организовано всего 47 кластеров, специализированных на плодоовощи, на них выделено 13,5 тысяч гектаров земли. В распоряжении кластеров холодильные помещения вместимостью 15,9 тысяча тонн, сортировочные — 7 810 тонн, калибровочные — 800 тонн, 4 современных лабораторий, сортировочно-упаковочные цехи для 23 201 тонны плодоовощей. Организовано 1 046 постоянных, 1 085 сезонных рабочих мест. Кластерами в нынешнем году намечено экспортировать продукты на 127 миллионов 262 тысячи долларов США, из них до 1 августа осуществлены экспортные работы на 7 миллионов 293 тысячи долларов США.
Как отметил министр Жамшид Ходжаев, на сегодня министерством разработан проект закона Республики Узбекистан «Об органическом сельском хозяйстве», анализируются возможности реформирования процессуальных механизмов, действующих в этой сфере. Также министерством разработана стратегия развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2019 — 2030 годы, идет процесс ее соглашения с министерствами и ведомствами. Предусмотрена разработка более 30 нормативно-правовых документов по 9 устойчивым направлениям, определенным с проекте «Дорожной карты», разработанной по поводу обеспечения исполнения стратегии. В частности, намечено создание правовой базы по таким актуальным вопросам, как разработка системы правильного ведения сельскохозяйственной и экологической практики (GAEP) по внедрению минимальных экологических стандартов и требований, упрощение механизма выделения земельных площадей, рассчитанных для сельского хозяйства, защита арендного права по отношению к земле и совершенствование порядка использования ее в качестве залога, внедрение механизма вторичной аренды, совершенствование порядка финансирования выращивания продуктов для государственной закупки и внедрение в системе установки цен рыночных механизмов, применение на рынке продовольственных товаров государственных интервенций и другие.
Как отмечалось в информации, с целью оказания международными торговыми операторами в комплексах и центрах агрологистики комплексных услуг по продаже сельскохозяйственных и продовольственных товаров, отвечающих требованиям международных стандартов, Министерство сельского хозяйства совместно с агентством «Узстандарт» в кооперационных участниках, дехканских и фермерских хозяйствах, агроклатерах проводило определенную практическую работу по внедрению требований международных стандартов «Global GAP», «Organic», «Halal», «HACCP», «ISO 22000». Кроме этого, кластерами особое внимание уделяется и внедрению современных агротехнологий. В результате налаживания в ряде фермерских хозяйств Андижанской, Наманганской, Навоийской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей выращивания плодоовощных продукций через капельное орошение достигается обеспечение равномерного и достаточного количество воды для роста растений, экономия труда в три раза, минеральных удобрений до 40 процентов, повышение плодородности до 70 центнеров.
Во время «Правительственного часа» были даны четкие ответы на ряд вопросов депутатов, связанных с выращиванием в специализированных кластерах плодоовощей по требованиям международных стандартов, формированием списка гарантированных желающих заказчиков на них, налаживанием прямой доставки продукции потребителю прямо с поля, переработки, упаковки и экспорта товаров, транспортно-логистской системы.
В завершении мероприятия комитетам Законодательной палаты Олий Мажлиса было рекомендовано разработать предложения по поводу совершенствования действующего в этой сфере законодательства и практики правоприменения. Вместе с этим, договорились обеспечивать эффективный парламентский контроль над работой в данном направлении.