Ўзбекистонда янги технологиялар асосида шоли етиштирилади
Ўзбекистонда Жанубий Кореянинг Tong Yang Moolsang компаниясининг замонавий машиналари ёрдамида шолини кўчат усулида етиштириш йўлга қўйилади.
1.JPG
Янги технология орқали ҳосилдорлик ошиши, вегетация даври қисқариши, 70-75 фоизгача уруғдан иқтисод қилиниши, 20-25 фоизгача сувдан унумли фойдаланишга эришилади. Бу ҳақда Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш маркази, Шоличилик илмий-тадқиқот институти, Ўзбекистондаги Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш администрацияси KOPIA маркази ҳамкорлигида ташкил этилган ўқув-дала семинарида қайд этилди.
Айни пайтда Кореядан “TYM” (Tong Yang Moolsang) компаниясининг қўлда итариб, шунингдек, RF-48 ва устига миниб бошқариладиган РRO600V русумли кўчат экиш машиналари келтирилиб, шоли етиштириш технологиясини механизациялаш йўли билан такомиллаштириш ва юқори ҳосил олишга қаратилган эксперемент олиб борилмоқда.
- Дунё аҳолисининг аксарияти гуруч истеъмол қилади, хусусан Ўзбекистонда ҳам бу маҳсулотга бўлган талаб катта. Шу боисдан Ўзбекистон учун шолини самарали усулда етиштириш ниҳоятда зарур. Кореядаги энг илғор технологияларни жорий этиш, шолининг янги навларини яратиш ва уни Ўзбекистон шароитига мослаштириш мутахассисларнинг малакасини ошириш бориш борасида ҳамкорлик ишларини амалга оширмоқдамиз, дейди Жанубий Корея Республикасининг Ўзбекистондаги Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш администрацияси KOPIA маркази раҳбари, профессор Ан Хи Сунг.
2.JPG
Шоличилик илмий-тадқиқот институти директори Маъсуд Сатторовнинг билдиришича, ҳозирги тажрибада 1 гектар майдонга ўртача 12 соат ичида шоли экилаётган бўлса, эндиликда қўлда бошқариладиган машиналар ёрдамида 1,5-2 гектаргача, миниб бошқариладиган машиналарда эса ўртача 7-8 гектаргача майдонда шоли экиб, юқори самарадорликка эришилиши кутилмоқда. Шолини кўчат усули билан етиштириш анъанавий уруғдан экиб етиштириш усулга қараганда кўп жиҳатдан афзалликлари мавжуд. Ҳозирги пайтда ер юзида шоли ҳосилининг 95 фоизидан ортиғи фақат кўчат усулида етиштирилмоқда.
Жорий йилда республика бўйича жами 114 минг гектарга шоли экиш режалаштирилган, шундан 57,9 минг гектари асосий экин сифатида ва 56,1 минг гектар ғалладан бўшаган майдонларни ташкил этади.

В Узбекистане рис будет выращиваться на основе новых технологий
В Узбекистане будет налажено выращивание риса методом посадки рассады с помощью современных машин южнокорейской компании Tong Yang Moolsang.
1.JPG
Такая новая технология позволит повысить урожайность, сократить период вегетации, сэкономить до 70-75 процентов семян и эффективно использовать до 20-25 процентов воды. Об этом было отмечено во время учебного семинара, организованного Научно-производственным центром сельского хозяйства и продовольственного обеспечения, Научно-исследовательским институтом рисоводства нашей страны в сотрудничестве с KOPIA центром при Администрации по развитию сельского хозяйства Республики Корея в Узбекистане.
В данное время из Кореи привезены машины корейской компании “TYM” (Tong Yang Moolsang) для посева и посадки саженцев, а также подобные машины марок RF-48, РRO600V, проводятся эксперименты, направленные на совершенствование технологии выращивания риса путем модернизации и повышение плодородности.
— Основная часть населения мира употребляет рис, в частности, в Узбекистане тоже большая потребность к этому продукту. Поэтому для этой страны очень важно выращивать рис эффективными методами. Мы сотрудничаем с коллегами в направлениях внедрения в Узбекистане самых передовых технологий Кореи, создания новых сортов риса, адаптации их к условиям Узбекистана, повышения квалификации специалистов сферы, — говорит руководитель KOPIA центра при Администрации по развитию сельского хозяйства Республики Корея в Узбекистане, профессор Ан Хи Сунг.
2.JPG
Как отметил директор Научно-исследовательского институте рисоводства Узбекистана Маъсуд Сатторов, если сегодня на 1 гектаре площади рис сажают в среднем в течение 12 часов, то теперь с помощью машин ручного управления за это время могут посадить рис на 1,5-2 гектаре земли. А на машинах, которые управляются садясь на них, за это время можно будет посадить саженцы на 7-8 гектарах, что повысить продуктивность труда. Посадка рассад риса намного эффективнее, чем метод посадки семян. Сегодня более 95 процентов урожая риса выращивается методом посадки рассады.
В нынешнем году по республике планируется посадить рис на 114 тысяч гектарах земли, из них 57,9 тысяч гектар составляет земля основного посева и 56,1 тысяч гектар — площадь, освобожденная от зерновых культур.