«Ўзбекистонда қишлоқ худуди барқарор ривожланиши» лойиҳаси доирасида тренинглар
20 апрелдан бошлаб Андижон ва Сирдарё вилоятларида Европа Иттифоқи томонидан молиялаштириладиган «Ўзбекистонда қишлоқ худуди барқарор ривожланиши» лойиҳаси доирасида кооперативларни бошқариш ва ишлаб чиқариш фаолияти бўйича тренинглар ўтказилди.
Тренингда Андижон, Наманган, Жиззах ва Сирдарё вилоятлари, Қувасой ва Олтиариқ тумани фермерлари, кооператив аъзолари, қишлоқ хўжалиги ташкилотларининг ходимлари иштирок этди. Франция қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат ва қишлоқ ривожланиш бўйича халқаро ҳамкорликни ривожлантириш агентлиги (ADECIA) томонидан ташкил этилган тренинг ADECIA фермер хўжалиги кооперативларини бошқариш соҳасидаги халқаро эксперти жаноб Жак Рик томонидан ўтказилди. Тренинг давомида мулоқот, музокара ва шартнома масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Мазкур тадбир лойиҳа доирасида амалга оширилаётган ва фермерларнинг кооперативлар тўғрисидаги билимларини яхшилашга қаратилган тренингларнинг иккинчи босқичи ҳисобланади. Аввалроқ ўтказилган биринчи босқич кооперативлар концепцияси ва ишлаш асосларига бағишланган эди.
Европа Иттифоқи томонидан молиялаштириладиган «Ўзбекистонда қишлоқ худуди барқарор ривожланиши» лойиҳаси Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазирлиги кўмагида Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва Саноат вазирлиги билан ҳамкорликда амалга оширилаётган бўлиб; Германиянинг Халқаро ҳамкорлик бўйича жамияти (GIZ), Франция тараққиёт агентлиги қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат ва қишлоқ ривожланиш соҳасида халқаро ҳамкорлик (ADECIA), Италия чорвадорлар ассоциации (АIА) ва Болгария Тадбиркорлик ва тараққиёт марказининг (CEED) кўшма лойиҳаси ҳисобланади.

Тренинги в рамках проекта по «Устойчивому развитию сельской местности в Узбекистане»
С 20 апреля в Андижанской и Сырдарьинской областях в рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», софинансируемого Европейским союзом, был проведен тренинг по управлению и производственной деятельности кооперативов.
На тренинге приняли участие фермеры, члены кооперативов с Андижанской, Наманганской, Джизакской и Сырдарьинской областей, представители кооперативов Кувасайского, Алтыарыкского районов, а также сотрудники сельскохозяйственных учреждений. Тренинг, организованный Французским агентством по развитию международного сотрудничества в области сельского хозяйства, продовольствия и развития сельской местности (ADECIA), был проведен международным экспертом ADECIA в области управления фермерскими кооперативами, г-м Жаки Рике. Во время тренинга были подробно рассмотрены такие вопросы, как коммуникация, ведение переговоров и контракты.
Данное мероприятие, является вторым этапом тренингов, проводимых в рамках проекта и направленных на улучшение знаний фермеров о кооперативах. Ранее был проведен первый этап, посвященный основам концепции и принципам работы кооперативов.
Проект по «Устойчивому развитию сельской местности в Узбекистане», софинансируемый Европейским союзом реализуется в сотрудничестве с Министерством экономики и промышленности РУ при поддержке Министерства сельского хозяйства РУ и является совместным проектом таких организаций как, Германское общество по международному сотрудничеству (GIZ), Французское агентство по развитию международного сотрудничества в области сельского хозяйства, продовольствия и развития сельской местности (ADECIA), Ассоциация животноводов Италии (AIA) и Центр по предпринимательству и развитию Болгарии (CEED).