Самарқанд вилояти Самарқанд туманида Қишлоқ хўжалиги ахборот-маслаҳат (экстеншн) маркази ўз фаолиятини бошлади
• 24.04.2019
Жорий йилнинг 23 апрель куни Самарқанд вилояти Самарқанд туманида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 20 ноябрдаги ПҚ-4020-сонли қарорига асосан Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш маркази, Корея Республикаси Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш администрацияси  KOPIA маркази, Самарқанд туман хокимияти ҳамда тадбиркорлар билан биргаликда Қишлоқ хўжалиги ахборот-маслаҳат (экстеншн) маркази ўз фаолиятини бошлади.
Марказ фаолиятининг асосий йўналишлари қуйидагилардан иборат:
қишлоқ хўжалиги товарлари ишлаб чиқарувчиларга ахборот ва маслаҳат хизматлари кўрсатиш;
қишлоқ хўжалиги соҳасидаги инновацион ишланмалар ва илғор тажрибани ўзлаштириш ҳамда жорий этишда қишлоқ хўжалиги товарлари ишлаб чиқарувчиларга кўмаклашиш;
контингентга қишлоқ хўжалиги соҳасидаги инновацион ишланмалар ва илғор тажрибани ўргатиш мақсадида семинар, тренинг, конференция ва бошқа тадбирлар (шу жумладан, «дала кунлари») ўтказиш;
қишлоқ хўжалиги соҳасига ихтисослашган илмий-тадқиқот ва таълим муассасалари билан ҳамкорликда ишлаб чиқаришга жорий қилиш учун тайёр илмий ишланмалар тўғрисида маълумотлар базасини яратиш.

В Самаркандском районе, Самаркандской области начал свою деятельность Информационно-консультационный (экстеншн) центр сельского хозяйства
• 24.04.2019
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан  от 20 ноября 2018 года за № ПП-4020, 23 апреля текущего года  в Самаркандском районе, Самаркандской области начал свою деятельность Информационно-консультационный (экстеншн) центр сельского хозяйства, организованный совместно  Министерством сельского хозяйства, Научно-произвоственным центром сельского хозяйства и продовольственного обеспечения, ценртом KOPIA Администрации развития сельского хозяйства Республики Корея, а также хокимиятом Самаркандского района и предпринимателями.
Основными направлениями Центра являются:
оказание сельскохозяйственным товаропроизводителям информационных и консультационных услуг;
содействие сельскохозяйственным производителям в освоении и внедрении инновационных разработок и передового опыта в сфере сельского хозяйства;
проведение семинаров, тренингов, конференций и других мероприятий (в том числе «дней поля») в целях обучения контингента инновационным разработкам и передовому опыту в сфере сельского хозяйства;
создание совместно с научно-исследовательскими и образовательными учреждениями сельскохозяйственного профиля базы данных научных разработок, готовых для внедрения в производство.