ТУРЛИ ТАБИИЙ ЭКСТРЕМАЛ ОМИЛЛАРГА БАРДОШЛИ ҒЎЗА НАВЛАРИ ЯРАТИЛДИ
Ўзбекистон Республикаси Фанлари Академияси Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий ишлаб чиқариш марказининг Пахта селекцияси, уруғчилиги ва етиштириш агротехнологиялари илмий тадқиқот институти “Толанинг технологик сифатларини ўрганиш” лабораторияси ходимлари иштирокида яратилган ғўзанинг янги, ўрта толали, қурғоқчилик, тупроқ шўрланиши ва вилт касаллиги қўзғатувчиларига бардошли С-6570 (NAP 00156, 28.02.2017), С-9088 (NAP 00193, 02.03.2018) ва СП-2530 (NAP 00207, 07.12.2018) навлари яратилди ва ушбу навларга Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлигининг патентлари ҳам олинди.
С-6570 нави Ўзбекистон республикаси бюджетидан молиялаштирилган лойиҳалар доирасида  Автономов В.А., Халманов Б.А., Намазов Ш.Э., Қурбонов А.Ё., Хусанов Х. ва К.А Удаевалар томонидан анъанавий селекциянинг кўп йиллик якка танлов усулида яратилди. 2018 йилда Фарғона вилояти, Қува туманида янги ғўза навлари уруғларини дастлабки кўпайтириш хўжалигида уруғлари кўпайтирилди.
С-9088 нави Ўзбекистон республикаси бюджетидан молиялаштирилган лойиҳалар доирасида Сукуров М.П., Халманов Б.А., Хўжамбергенов Н.М., Мирахмедов М.С., ва Х.Содиқовлар томонидан кўп йиллик якка танлов усулида маҳаллий лойиҳалар доирасида яратилди. 2018 йилда Қашқадарё вилояти, Касби туманида янги ғўза навлари уруғларини дастлабки кўпайтириш хўжалигида уруғлари кўпайтирилди.
СП-2530 нави Халқаро Атом Энергияси Агентлиги (МАГАТЭ) нинг UZB5005 Миллий лойиҳаси доирасида Халманов Б.А., Сукуров М.П., Намазов Ш.Э., Хусанов Х.А., Хусанов Ф.Х., Тогаев Б.Н.,  Джабборов Ж.С. ва М.Ю.Ташметовлар томонидан гамма нурларини ғўзанинг қуруқ чигитларга таъсир эттириб мутагенез усулида яратилган. 2018 йилда Сурхондарё вилояти, Жарқўрғон туманида Сурхон янги ғўза навлари уруғларини дастлабки кўпайтириш хўжалигида уруғлари кўпайтирилди.

СОЗДАНЫ СОРТА ХЛОПЧАТНИКА УСТОЙЧИВЫЕ К РАЗЛИЧНЫМ ЭКСТРЕМАЛЬНЫМ ФАКТОРАМ СРЕДЫ
За последние годы, созданы  новые, устойчивые к засухе, почвенному засолению и возбудителям заболеваний вилта средневолокнистые сорта хлопчатника С-6570 (NAP 00156, 28.02.2017), С-9088 (NAP 00193, 02.03.2018), СП-2530 (NAP 00207, 07.12.2018) с участием сотрудников лаборатории «Изучения технологического качества волокна» Научно-исследовательского института селекции, семеноводства и агротехнологии возделывания хлопка Научно-производственного центра сельского хозяйства и продовольственного обеспечения Академии наук Республики Узбекистан и также получены на эти сорта патенты Агентства по Интеллектуальной собственности Республики Узбекистан
Сорт С-6570 создан методом многолетнего индувидуального отбора хлопчатника по традиционной селекции В.А.Автономовым, Б.А.Халмановым, Ш.Е.Намазовым, А.Ю.Курбановым, Х. Хусановым, К. Удаевой в рамках прикладных научных проектов финасируемых из государственного бюджета Республики Узбекистан. В 2018 году, семена размножены в первичном элитном хозяйстве предварительного размножения семян новых сортов хлопчатника в Кувинском районе Ферганской области.
Сорт С-9088 создан методом многолетнего индувидуального отбора по традиционной селекции М.П.Сукуровым,. Б.А.Халмановым, Н. М.Ходжамбергеновым, М.С.Мирахмедовым, Х.Содыковым в рамках проектов финасируемых из государственного бюджета Республики Узбекистан. В 2018 году, семена размножены в первичном элитном хозяйстве предварительного размножения семян новых сортов хлопчатника в Касбинском районе Кашкадарьинской области.
Сорт СП-2530 создан методом мутагенеза с применением гамма облучений на сухие семена Б.А.Халмановым, М.П.Сукуровым, Ш.Е.​​Намазовым, Х.Хусановым, Ф.X.Хусановым, Б.Н.Тогаевым, Ж.С. Джабборовым, М.Ю.Ташметовым в рамках Национального проекта UZB5005 финансируемого Международным Агентством по атомной энергии (МАГАТЭ). В 2018 году семена этого сорта размножены в первичном элитном хозяйстве “Сурхан” предварительного размножения семян новых сортов хлопчатника в Джаркурганском районе Сурхандарьинской области.