Orolboʻyi hududlarida “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish
Orol fojiasi nafaqat Qoraqalpogʻiston Respublikasi, balki butun Respublika tabiatiga taʼsir etib, qishloq xoʻjaligi ishlab-chiqarishiga va chorvachilik hayvonlarining yem-xashak bazasini tashkil etishga salbiy taʼsirini koʻrsatmoqda. Bu tuproq shoʻrlanishiga, hosildorlikning pasayishiga va yaylov biologik xilma-xilligining buzilishiga olib keladi.
Oʻzbekiston RespublikasiPrezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Turkmanboshi shahrida “Orolni qutqarish” xalqaro jamgʻarmasi tashkilotchilari kengashi rahbarlari yigʻilishidagi maʼruzasida Orol dengizining qurib qolgan qismini choʻl oʻsimliklari bilan boyitish, shu bilan birgalikda choʻl ozuqa ekinlari boʻyicha regional markaz tashkil etish hamda ozuqaga boy yaylovlar tashkil qilish, chorvachilikni rivojlantirish, aholini ish bilan bandligini amalga oshirish nazarda tutilgan.
Shuni qayd etish kerakki, bu yoʻnalishda OʻzR FA Qishloq xoʻjaligi ilmiy markazining Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi instituti tomonidan qator ishlar amalga oshirilgan boʻlib, 15 ta yuqori sifatli hosildorligi va ozuqa toʻyimligi choʻl sharoitiga mos oʻsimliklar navlari tashkil etilgan.
Joriy yil boshida Orol hududini koʻkalamzorlashtirish, yaʼni Orolboʻyi hududlarida “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish maqsadida u yerning tuproq iqlim sharoitiga moslashadigan choʻgʻon, olabuta, kabi choʻl-ozuqabop oʻsimliklar urugʻlari Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi instituti tomonidan Qoraqalpogʻiston Respublikasining Moʻynoq tumanida yaylov barpo etish uchun, jami 500 kg choʻl ozuqabop oʻsimliklari urugʻlari yuborildi. Shundan 120 kg chogon oʻsimligi urugʻlari va 380 kg olabuta oʻsimligi urugʻlari, Choʻl ozuqabop oʻsimliklari urugʻchiligi markazi uchun jami 4438 kg choʻl ozuqabop oʻsimliklar urugʻlari - 1300 kg olabuta va 3138 kg choʻgʻon oʻsimligi urugʻlari yetkazib berildi
Choʻgʻon (Halothamnus subaphylla Botsch) – shoʻradoshlar oilasiga mansub boʻlib, koʻp yillik chala buta hisoblanadi. Choʻgʻonning“Jayxun” navining boʻyi 150-170 sm. Barglari boʻgʻin-boʻgʻin, tez sinuvchan, moʻrt, oqish rangda, gullari boshoqsimon, uzun toʻpgul, novdalari yashil, urugʻlari jigarrang qonatchalar bilan oʻralgan. Quruq xashak hosili 15 s/ga. Urugʻ hosili 3 s/ga. 100 kg pichanida 42 ozuqa birligi bor. Quruq xashagida 20 % protein, 2,5 % yogʻ mavjud. Vegetatsiya davri 240 kun. Choʻgʻonning “Jayxun” navi oʻta qurgʻoqchilikka, shoʻrlanishga chidamli. Bu nav tuproq tanlamay qumda, gipsli choʻlda va adirlarda ham oʻsishga moslashgan.
Koʻp yillik Olabuta (Atriplex undulate) - shoʻradoshlar oilasiga mansub, yarim butadir. Olabutaning “Yagona” navining boʻyi 100-120 sm. Vegetatsiya davri 250-280 kun. Chorva hayvonlari tomonidan yil davomida yaxshi yeyiladi. Quruq xashak hosili 12-15 s/ga. Urugʻi hosili 2,5-3,5 s/ga. Olabutaning “Yagona” navi yaylovlarning shoʻrlangan maydonlariga ekish uchun tavsiya qilinadi.

Развитие «зеленой экономики» в регионе приаралья
Катастрофа Аральского моря затрагивает не только природу Республику Каракалпакстан, но и по всю Республику, и оказывает негативное влияние на сельскохозяйственное производство и животноводческую  кормовую базу. Это приводит к засолению почвы, снижению плодородия и деградации биоразнообразия.
В докладе Президента республики Узбекистан Ш.М.Мирзияева на Совете руководителей стран учредителей Международного фонда “Спасение Арала” в городе Туркменбаши Туркменистана было отмечено обогащение земель, освободившихся от высыхания Арала пустынными растениями. В частности он отметил: «Необходимо создать региональный центр ро выращиванию кормовых растений, адаптированных к условиями пустыни, высокопродуктивные пастбища для развития животноводства и обеспечения населения работой».
Следует сказать, что в этом направлении под руководством Научно-производственный центром сельского хозяйства и продовольствсвенного обеспечения Академии наук Республики Узбекистан учёными Институтом  Каракулеводства и  экологии пустынь созданы 15 перспективных, устойчивых к условиям пустыни сорта, кормовых растений с высокими кормовыми свойствами и урожайностью.
В начале этого года в районе Аральского моря в целях развития зеленой экономики в регионе Аральского моря Институтом  Каракулеводства и  экологии пустынь отправлен семян подходящих кормовых культур для степи и пустынных  почв  семена алабуты и чогон  в Муйнакский район Республика Каракалпакистан, семена чогон 120 кг,  семена олабута 380 кг,  кроме того отправлен 4438 кг семян кормовых культур в центр семеноводства пустынных кормовых культур, из них 1300 кг семян олабута 3138 кг семян чогон.
Рекомендуемый пустынных кормовых растений в условиях Аральской акватории.
Чогон – (Halothamnus subaphylla Botsch) полукустарных из семейства маревых в культуре достигает 150-170 см высоты. Листья очередные сидячие, острые, цветы одиночные в колосовидных соцветиях, собранных метел.
Сорт чогона «Жайхун» можно возделывать на сероземных, бурых и песчаных почвах слабого и среднего засоления. Урожай кормовой массы 15 ц/га и семян 2 ц/га. Чогоновый корм содержит 20% протеина, 2,5% жира, БЭВ 29,5%, 28,4% клетчатки. В 100 кг воздушно-сухого корма содержится 37-59 кормовых единиц.
Атриплекс (Atriplex undulate) полукустарных из семейства маревых достигающей 100-120 см высоты. Сорт атриплекса «Ягона» можно возделывать засоленных и слабозасоленных почвах. Урожай кормовой массы 12-15ц/га и семян 2,5-3,5 ц/га.