Бугунги кунда ҳар бир соҳада инновация ва изланиш янги ютуқларга эришиш, кучли рақобат муҳитида мустаҳкам ўрин эгаллашда муҳим омил бўлмоқда. Хусусан, мамлакатимизда аграр соҳани янада ислоҳ қилиш, қишлоқ хўжалигида замонавий усуллардан оқилона фойдаланишга қаратилаётган алоҳида эътибор юксак самаралар бермоқда.
Масалан, қишлоқ хўжалигида кластер усулининг жорий этилиши ерни шудгорлашдан тортиб, экиш, парваришлаш ва хомашёдан тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган жараёндаги кўп босқичли комплекс тизимга асос солди. Айниқса, енгил саноат корхоналарининг хомашё етиштириш манбаи саналган деҳқон ва фермер хўжаликлари билан ҳамкорлигини янада мустаҳкамлашда мазкур усул ўзининг афзал жиҳатларини амалда исботлаяпти.
Халқаро тажрибада автомобилсозлик, кимё, фармацевтика, электротехника, тўқимачилик ва енгил саноат маҳсулотлари, қурилиш, қишлоқ ва ўрмон хўжалиги, балиқчилик каби кўплаб соҳаларда ҳам кластер усулидан фойдаланилади.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Ўзбекистонда кластер услубида фаолият юритадиган енгил саноат корхоналари янада қўллаб-қувватланмоқда. Хусусан, Навоий вилоятидаги “Бахт текстиль” ва “Навбаҳор текстиль” масъулияти чекланган жамиятлари томонидан замонавий ва энергия тежамкор технологик ускуналар асосида кластер усулида сифатли трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилмоқда. Ушбу кластер иштирокчилари вилоятда пахта толасини чуқур қайта ишлаб, жаҳон бозори талабларига мос экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаради.
4 (1).JPG
10 (1).JPG
17.jpg
– Вилоятимизнинг 33 минг 288 гектар майдонида етиштирилаётган пахта ҳудуддаги енгил саноат корхоналари томонидан тўлиқ қайта ишланади, – дейди Навоий вилоят қишлоқ хўжалиги бошқармаси бўлим бошлиғи Музаффар Тўрақулов. – Хусусан, 5 та туманнинг 1 минг 251 фермер хўжалиги билан иккита йирик қайта ишлаш фабрикаси ўртасида кластер йўлга қўйилган. Асосийси, жорий йилда корхоналар томонидан ҳосил учун қимматлашган нархларда ҳақ тўлаш белгиланган.
Вилоятнинг Навбаҳор ва Конимех туманларидаги 319 фермер хўжалигининг 8 минг 278 гектар пахта майдони Навоий шаҳрида фаолият юритаётган “Навбаҳор текстиль” МЧЖга бириктирилган.
– Кластер усулининг афзаллигини ишлаб чиқариш жараёнида кўрмоқдамиз, – дейди ушбу корхонанинг кластер бўйича агрономи Азиз Қурбонов. – Сабаби, сифатли хомашё етиштириш ҳамда экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш имкониятлари кенгаймоқда. Бугунги кунда “Навбаҳор пахта тозалаш” заводини ижарага олиб, жорий йилги ҳосилни шу ерда қайта ишлаш учун барча зарур тайёргарлик кўрилди. Аллақачон муддатини ўтаб бўлган эски технологиялардан воз кечиб, замонавийларини ўрнатдик. Айни пайтда ҳудудда пахта тозалашга ихтисослашган мини-завод ва мой заводи қуриш ишлари жадал олиб борилмоқда. Мазкур объектларни 2019 йил терим мавсумига қадар ишга тушириш режалаштирилган. Мавсум аввалидан миришкорларнинг оғирини енгил қилиш, уларга зарур шароитлар яратишга ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, тупроқ таркибини чуқур таҳлил қилишга мўлжалланган лаборатория барпо этилиб, замонавий жиҳозланди. Украина ва Россия давлатларидан қўшимча минерал ўғитлар келтирилиб, ўз лабораториямизда пахта учун дори воситалари тайёрланган ҳолда фермер хўжаликларига доимий етказиб берилди.
Энг муҳими, деҳқоннинг иш қуролини созлаш мақсадида мавсум бошида хориждан қарийб 100 та замонавий қишлоқ хўжалиги техникаси, 60 та агрегат келтирилди. Бу, албатта, иш унуми ва самарадорлигини ошириш, ернинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш, талаб даражасида ишлов бериш, ғўзани сифатли парваришлашда муҳим омил бўлди. Шу боис, жорий мавсумда 24 минг тонна ҳосил йиғиш ва уни нест-нобуд қилмай териб олиш мўлжалланган.
Яна бир эътиборли ҳолат – корхона ҳар бир фермерга замонавий уяли алоқа телефони ажратиб, уларни Telegram тармоғидаги кластер гуруҳига улаб берган. Бунинг афзаллиги, фермерда ер билан боғлиқ бирор муаммо юзага келса, тезкор ахборот алмашиш имкониятига эга бўлади. Шунингдек, электрон банк хизмати йўлга қўйилгани туфайли фермер дала шийпонидан туриб банк билан эркин алоқа қилиши мумкин. Молиявий масалаларда эса, энди вақт сарфлаб тижорат банкига боришига ҳожат қолмайди.
Вилоятда енгил саноат корхоналарининг кластер усулидан кенг фойдаланиши етиштирилган ҳосилни хомашё тарзида хорижга арзон сотиб, трикотаж маҳсулотларини қайта импорт қилиш ўрнига, шудгордан тайёр маҳсулотгача тизимини йўлга қўйиш, энг муҳими, рақобатбардош товарлар билан жаҳон бозоридан муносиб ўрин эгаллашга хизмат қилади.

В чем преимущества кластерного метода?
Сегодня, в условиях жесткой конкуренции, важным фактором занятия прочных позиций в каждой сфере являются инновационные идеи. В частности, высокие результаты дают дальнейшее реформирование аграрной сферы, отдельное внимание, уделяемое применению в сельском хозяйстве современных методов.
К примеру, внедрение в сельское хозяйство кластерного метода заложило основу многоэтапной комплексной системе, охватывающей все процессы от возделывания земли, посева, ухода за растениями до сбора сырья и производства готовой продукции. Данный метод на практике доказывает свое преимущество в укреплении сотрудничества предприятий легкой промышленности с дехканскими и фермерскими хозяйствами, играющими большую роль в обеспечении сырьем этих предприятий.
В международном опыте кластерный метод применяется в автомобилестроении, фармацевтической, электротехнической, химической, текстильной и легкой промышленностях, строительстве, сельском, лесном хозяйствах и многих других отраслях.
По инициативе главы нашего государства в Узбекистане получают широкую поддержку предприятия легкой промышленности, применяющие в своей работе метод кластера. В частности, в ООО "Бахт текстиль" и "Навбахор текстиль" Навоийской области, работающих на основе кластерного метода на современном и энергосберегающем технологическом оборудовании, выпускается качественная трикотажная продукция. Участники данного кластера занимаются глубокой переработкой хлопкового волокна и выпускают экспортоориентированную, пользующуюся спросом на мировом рынке продукцию.
4 (1).JPG
10 (1).JPG
– В области хлопок производится на 33 тысячах 288 гектарах площадей. Все сырье перерабатывается предприятиями легкой промышленности в самом регионе, – говорит начальник отдела Навоийского областного управления сельского хозяйства Музаффар Туракулов. – В частности, две крупные перерабатывающие фабрики организовали кластер с участием 1251 фермерского хозяйства 5 районов. Самое главное – в текущем году предприятия намерены закупать сырье по повышенным ценам.
8 тысяч 278 гектаров хлопковых полей, принадлежащих 319 фермерским хозяйствам Навбахорского и Канимехского районов, закреплены за ООО "Навбахор текстиль", действующим в городе Навои.
– Преимущества кластерного метода видим в расширении возможностей для производства качественного сырья и экспортоориентированной продукции, – говорит агроном предприятия по кластеру Азиз Курбонов. – На сегодняшний день взяли в аренду завод по очистке хлопка "Навбахор пахта тозалаш" и провели подготовительные работы, чтобы весь урожай текущего года переработать здесь. Избавились от морально устаревших технологий, внедрили современные. В настоящее время ускоренными темпами ведутся работы по строительству мини-завода по очистке хлопка и маслокомбината. Эти объекты будут сданы в эксплуатацию до сбора урожая сезона 2019 года. До начала сезона была проделана работа по облегчению труда хлопкоробов, созданию для них необходимых условий. В частности, была построена и оснащена современным оборудованием лаборатория, которая будет заниматься глубоким анализом состава почвы. Из Украины и России привезли минеральные удобрения и постоянно поставляли фермерским хозяйствам препараты, приготовленные в нашей лаборатории.
Более того, в начале сезона привезли из-за рубежа 100 единиц современной сельскохозяйственной техники, 60 агрегатов для облегчения труда земледельцев. Они стали важным фактором в повышении производительности труда, улучшении мелиоративного состояния земель, качественном уходе за хлопчатником. Поэтому в текущем году наметили вырастить и собрать без потерь 24 тысячи тонн урожая.
Заслуживает внимание и то, что предприятие выделило каждому фермеру мобильный телефон и подключило его к группе кластера в мессенджере Telegram. Если у фермера возникнут какие-либо проблемы, он получает возможность оперативно обменяться информацией. Также налажена работа службы электронного банка. Фермер, находясь у себя в поле, может свободно связаться с банком. Финансовые вопросы может решать не теряя времени, без необходимости посещать коммерческий банк.
Широкое использование в области кластерного метода позволяет организованно осуществлять процесс от вспашки земли до выпуска готовой продукции, которая может быть конкурентоспособной и занять достойное место на мировом рынке.